BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Ender Saraç basur

Basurun sebeplerinden birisi kabızlıktır. Kabızlığın nedenlerinden biri lifli yani posalı gıdaları tüketmemektir. Hazır gıdalar liflerden arındırılmış olduğu için hazır gıdalar kabızlığa, kabızlık da basura neden olur.
Basurun ikinci nedeni ise düzenli tuvalet alışkanlığının olmamasıdır. Tuvalete gidilmesi gereken zamanı sık sık kaçırmak uzun vadede basura sebep olur. Tuvalette uzun süre kalmak ve uzun süre ıkınmak basuru tetikler.
Hemoroid aslında makat bölgesindeki varistir. Sebat eden şişlik ve ağrı normal değildir. Bu tür sorunları olan kişiler doktora gitmelidirler. Basur ile ilgili konulara proktoloji (makat hastalıkları) bakmaktadır.
Sıcak su banyoları ve doktorun tavsiye ettiği şekilde beslenme ile basur giderilemiyorsa tedavi için cerrahi operasyon gerekebilir. Eskiden sadece cerrahi operasyon ile tedavi edilebilen şiddetli basur hastalığı, şimdilerde ses dalgaları, genişleme tedavisi, botoks tedavisi gibi tedavilerle bıçak altına yatmadan da yapılabilmektedir. Cerrahi operasyonlar ise robotik cerrahi ile yapılmaya başlanmıştır.

Makatta her şişlik veya ağrı basur değildir. Bazen sorun basur değil anal fissür denilen makat çatlağıdır. Buraya krem sürülemediği için çatlağın iyileşmesi güç olmaktadır.
Botoks tedavisinde 6-7 ay kasları etkileyen sinirler etkisiz hale getirilerek makat bölgesinin zorlanmasına engel olunmaktadır.
Basura benzer şekilde hanımlarda rektosel denilen bir hastalık vardır. Bunun tedavisi ise cerrahi yolladır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor