GASTRİT

Turşu ve Gastrit

Turşu gastrite iyi gelir mi ?

Son zamanlarda belki de turşunun gastrit ve diğer mide rahatsızlıklarına iyi geldiğine dair haberlere şahit olmuşsunuzdur. Bunu söyleyenlerin konusunda uzman kişiler olduğunu duyunca insan ister istemez şaşırıyor. Çoğu ülser hastasının yasaklı listesindeki turşu nasıl olabilir de gastrite iyi gelebilir ? Bu makalede bu konudaki kafa karışıklığı giderilmeye çalışılacaktır.

Gastrit dediğimiz hastalık mide çeperinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma bakteriyel enfeksiyondan veya başka sebeplerden kaynaklanabilir. Tek yönlü ve kötü beslenme gastritin başlıca sebeplerindendir. Mesela siz acıyı ve ekşiyi fazlaca tercih ediyorsanız, gastrite yakalanabilirsiniz. Turşu gibi tuzu ve ekşiliği fazla olan gıdalara meraklıysanız gastritin kapınızı çalması sürpriz olmayacaktır. Yani turşu gastriti azdıran bir gıdadır. Bununla birlikte turşunun gastrite iyi gelen bir yönü vardır. Yazımızın devamında bu açıklanacaktır.

Gastrit Belirtileri

 Eğer gastritiniz başlangıç safhasındaysa pek bir belirti göstermeyebilir. Belirti gösteren safhaya gelindiğinde ise kesinlikle ihmal edilmemelidir. Gastritin belirtileri mide ağrısı, iştahta azalma, hazımsızlık, şişkinlik ve karın ağrısıdır.

İlerleyen vakalarda kusma ve kanlı dışkı gibi belirtiler görülebilir.

Mide Asit Salgısı

 Gastrite neden olan şey mide duvarına zarar verecek derecede asit derecesi yükselmiş mide salgısıdır. Yağlı ve ekşili gıdalar midenin daha fazla asit salgılamasına yol açarlar. Tuzlu, kafeinli gıdalar, alkollü ve asitli içecekler, baharatlı yiyecekler, kızartmalar mideyi daha fazla asit salgılamaya iter. Ayrıca aşırı stres ve üzüntü de mide salgısını artırır.

Gastritte Beslenme Önerileri

 Eğer gastrit probleminiz var ise yukarıda sayılan besinler ile aranıza mesafe koymanız gerekir. Turşu da bunların başında gelir. Düzenli beslenme, yemekte aşırıya kaçmamak, yemeklerden kısa bir süre sonra yatmamak gerekir.

Gastriti olan kişilerin yağ oranı düşük veya yağsız süt ürünleri, lif oranı yüksek sebze ve meyveler, kepekli tahılları tüketmesi tavsiye edilir.

turşu resmi
Fotoğraf www.hurriyetaile.com. dan alınmıştır

HelicoBacter Pylori Bakterisi ve Turşu

 Bu bakteri sindirim sisteminin başlıca düşmanlarından birisidir. Helicobacter Pylori bakterisi nedeniyle oluşan enfeksiyon mide zarında iltihaba yol açar. Yani gastrit meydana gelir. Turşuda bulunan laktik asit bu bakteriyi öldürür. Yani turşunun gastriti önleyici bir etkisi vardır. Bununla birlikte turşuda kullan tuz, sirke gibi maddeler ise mideye zarar verir.

Sonuç olarak turşu mideye yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır ? Eğer mide probleminiz yok ise ve ölçülü tüketirseniz turşu midenizdeki zararlı bakterileri öldürme etkisi nedeniyle bir nebze faydalı olacaktır. Eğer mide problemleriniz var ise kesinlikle turşudan uzak durmalısınız.

Bu konu ile ilgili olarak “Gastrite ne iyi gelir ?” ve “Mide ağrısına ne iyi gelir ?” konulu makalelere göz atabilirsiniz.

Teşekkürler www.hurriyetaile.com

Related Articles

3 Comments

  1. Karın mide ağrısına ve ishale turşu suyu bir numaralı ilaçtır bilginize. Defalarca kendimde de denedim. Rahatlatıcı etkisini 15 dakikaya kalmaz gösterir. Harika bir şey.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
biliyor