MİDE AĞRISI

Mide ağrısına iyi gelen çaylar

Mide ağrısını bazı çaylar hafifletmektedir. Mide ağrısı çeken hastaların öncelikle bunun sebebini bulmaları, bunun için de doktora gitmeleri gerekmektedir.

Doğru beslenme, egzersiz ve bitki çayları ile tıbbi tedavi desteklenirse daha hızlı iyileşme sağlanmaktadır.

Zencefil çayı

Zencefil çayı mide bulantısı, hazımsızlık ve şişkinlik şikayetleri için iyi gelmektedir. Mide ağrısı bunlarla ilgili ise zencefil çayı mide ağrısına da iyi gelecektir.

Zencefil çayı yapılışı:

1 su bardağı miktarı su klorsuz su kaynatıldıktan sonra kabuğu soyulmuş 1 lira büyüklüğünde zencefili atınız ve 10 dakika kaynatınız.

Ilıyınca içiniz. Tatlandırmak için bir tatlı kaşığı bal kullanabilirsiniz. Zencefil çayı ayrıca öksürüğe de iyi gelmektedir.

Papatya çayı

Papatya çayının antienflamatuvar ve gevşetici özellikleri bulunmaktadır. Spazm türü mide ağrılarına papatya çayı iyi gelir.

Papatya çayı yapılışı:

Kaynayan bir buçuk su bardağı miktarı suya bir tutam kurutulmuş papatyayı ekleyip kaynatma kabının üstü kapalı şekilde 8 dakika kaynatınız.

Civanperçemi çayı

Civanperçemi ağrılara iyi geldiği bilinen bir bitki olup çay halinde tüketilirse mide asitlerini azaltarak, ağrıların dindirilmesine yardımcı olur.

Civanperçemi çayı yapılışı:

Bir buçuk bardak su kaynatılır ve içine bir çay kaşığı miktarı kurutulmuş toz civanperçemi atılır ve 8 dakika kaynatılır.

Demlenince içilir.

Nane çayı

Hoş kokulu bir bitki olan nane şişkinlik ve kramp kaynaklı mide ağrılarına iyi gelmektedir.

Nane çayı yapılışı:

Bir buçuk bardak su kaynatılır ve içine bir tutam kurutulmuş nane eklenerek kısık ateşte 8 dakika kaynatılır. İster süzerek isterseniz de nanesiyle birlikte içebilirsiniz.

Karanfil çayı

Kurutulmuş karanfil mide rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Karanfil çayı sindirimi hızlandırır, mide gazını azaltır.

Karanfil çayı yapılışı:

Bir bardak kaynamış suya 2 tomurcuk karanfil ekleyin ve 5 dakika demleyin. Karanfil çayınız bu şekilde hazır olacaktır.

Yeşil çay

Yeşil çay reflü ve gaz şikayetlerine iyi gelmektedir.

Yeşil çay yapılışı:

Bir fincan suyu kaynatınız ve su kaynamakta iken içine göz kararı yeşil çay ekleyiniz. 10 dakika kısık ateşte demlenince yeşil çay hazır olacaktır.

Mide ağrısı için bitkisel çözümler arıyorsanız İbrahim Saraçoğlu karnabahar kürü nasıl yapılır ? başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili yazılar:

Mide ağrısına iyi gelen içecekler

Mide ağrısına iyi gelen egzersizler

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor