GASTRİT

Gastrite maden suyu iyi gelirmi

Gastrite maden suyu iyi gelirmi, yararı mı var yoksa zararı mı ?

Bir çoğumuz yemeği fazla kaçırınca ardından bir maden suyu yuvarlıyoruz ve bu hazmı kolaylaştırıyoruz. Maden suyu, hazımsızlığın yanı sıra doğal minerallerin alınması ve sıcak havalarda serinlemeye yardımcı olması için içilen içeceklerden.

Maden suyunu her derde deva olarak görüp başı sıkışınca bunu kullananlar var. Evde kabartma tozu bulamayınca kek hamuruna maden suyu ekleyenlerden tutun mide ağrısı için şifa niyetine maden suyu içenlere kadar maden suyunun geniş bir kullanıcı kitlesi var.

Bu noktada gastrite maden suyu iyi gelirmi, gastrit hastası maden suyu içebilir mi veya

maden suyu reflüye zararlımı gibi sorular geliyor.

Doğal olan her şey ölçülü şekilde tüketildiğinde vücuda bir şekilde fayda verir. Fakat bir şeye iyi gelen her şeye iyi gelir veya azı yararlı olanın çoğu muhteşemdir gibi mantık hatalarına düşüldüğünde kendi kendimize dertler açabiliyoruz.

Eğer gastrit veya reflü hastası değilseniz yemeği fazla kaçırdığınızda bir şişe maden suyu içebilirsiniz. Böylece yediklerinizi kolay hazmeder ve sindirim sisteminizi rahatlatırsınız.

Fakat gastrit hastası iseniz yani mide iç yüzeyinde yaralar, iltihaplar var ise maden suyunu tüketirken dikkatli olmalısınız. Çünkü bu sıvı asidiktir ve her ne kadar kola kadar olmasa da gastrit yarasını azdırıp ağrılara neden olabilir. Özellikle aç karnına içmek veya peşi sıra 2-3 tane içmek sakıncalı olabilir.

Reflüde de durum aynıdır. Mide yanması için şifa olsun diye maden suyu içilince midedeki sıvı hacmi artar ve reflü azar.

Genel olarak değerlendirme yapıldığında maden suyunun mideye yararı ve zararı oldukça sınırlıdır.Yemeklerden sonra ara sıra az miktar tüketilirse gastrite de bir zararı yoktur. Fakat düzenli kullanılırsa uzun vadede mideye zarar verebilir.

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
biliyor