NE NEYE İYİ GELİR

Ispanak neye iyi gelir

Ispanak diyince çoğumuzun aklına bir zamanların en efsane çizgi filmlerinden Temel Reis gelir. Teme Reis, ıspanak yiyerek gücüne güç katıyordu. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Temel Reis çok doğru bir besin tüketiyormuş. Çünkü ıspanağın faydaları saymakla bitmiyor. Koyu yeşil yapraklı o sebzenin içindekiler o kadar fazla ki düşününce yenmemesi için bir sebep yok. Sadece içerisinde bulunan vitaminlerin zenginliğinden dolayı bile yememiz gerekmektedir.

Ispanağın faydaları hakkında bilgi verecek olursak:

-Ispanağın kalori ve yağ oranı çok düşüktür. Bu sayede rahat bir şekilde kilo vermemizi sağlar. Yağ ve kalorisinin düşük olmasının yanı sıra ıspanak çok zengin bir lif kaynağı olduğu içinde besleyici bir özellik kazanmaktadır.

-Ispanak için adeta bir antikanserdir diyebiliriz. Yapılan bazı araştırmalara göre ıspanağın özellikle cilt ve mide kanserine sebep olan hücrelerin yok edilmesinde en önemli yardımcıdır. Cilt ve mide kanserinin dışında agresif prostat kanserinde de tedavide yardımcı olmaktadır.

-Ispanağın içinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan bu antioksidanlar sayesinde katarakt ve yaşlanmaya bağlı görme problemlerini engellemektedir. Aynı zamanda ıspanakta ışık filtreleme özelliğine sahip zeaksantin vardır. Bu sayede gözlerdeki düzeneğin korunmasına yardımcı olur.

-Kemik sağlığımızı korumak için ıspanak hayati önem arz etmektedir. K vitamini bakımından zengin olan ıspanak kalsiyum bakımından da çok zengindir. İçeriğinde bulunan kalsiyum miktarından dolayı süt ürünlerinin yerine kullanılabilecek besinler arasındadır diyebiliriz.

-Hipertansiyonunuz varsa bol miktarda ıspanak tüketmelisiniz. Hipertansiyon önlem alınmadığı takdirde kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve inmeye sebep olabilir. Dizenli bir şekilde ıspanak tükettiğinizde hem sinirleriniz gevşeyecektir hem de hipertansiyon sorununuz ortadan kalkacaktır.

-Ispanak sinir sisteminde çok büyük bir etkiye sahiptir. Ispanağı sürekli kullandığınız zaman stresten uzak kalmanızı sağlar ve genel özelliği bakından rahatlamanıza yardımcı olur.

-Uyku probleminiz varsa ıspanağı akşamları tüketmeye dikkat edin. Çünkü ıspanak rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Rahat bir şekilde uyuyarak vücudunuzun yorgunluğunu da atabilirsiniz.

-Sindirim sistemi problemi veya mide sorunlarınız varsa ıspanak tüketerek bu sorunlara çözüm bulabilirsiniz.

-Yaşlılıkta beyin hücrelerinin yıpranmasıyla beraber birçok hastalık ortaya çıkar. Aynı zamanda vücutta direncini yavaş yavaş kaybeder. Fakat düzenli olarak ıspanak tükettiğiniz takdirde beyin ve zihin problemleriniz ortadan kalkar. Sürekli genç ve aktif bir zihne sahip olursunuz.

-Vücudun aşırı yağ biriktirmesiyle beraber alter duvarı kalınlaşır buda kalp krizine sebep olur. Fakay ıspanak içerisinde bulunan lutein sayesinde damarların tıkanmasını ve alter duvarının kalınlaşmasını engelleyerek kalp krizini önler. Aynı zamanda kalp hastalıklarının tedavisinde büyük önem taşımaktadır.

-İçerisinde bol miktarda bulunan peplitler sayesinde kan basıncını düşürür.

-Ispanak, içerisinde bulunan A vitamini sayesinde mukoza zarlarının korunmasını sağlar.

-Ispanak solunum yollarını korur ve enfeksiyon hastalıklarına iyi gelmektedir.

-Ispanak demir bakımından çok zengindir bu sayede anemi gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Ispanağın faydaları bu kadar çok olunca düzenli olarak tüketmek çok önemli bir hal alıyor. Aynı zamanda yukarıda saydığımız özellikleri dışında ıspanak cilt yapısını yenilemede de çok önemlidir. Akne tedavisinde de kullanılabilen ıspanak saçlarımıza da çok iyi gelmektedir. Kısacası biz ıspanağın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bu yüzden vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bu besini her hafta düzenli olarak tüketmeye dikkat edelim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mükemmel bir paylaşım olmuş. sitenizi severek takip ediyorum paylasimlariniz mukmel
    Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor