NE NEYE İYİ GELİR

Biber neye iyi gelir

Biber tüketimi çok eski çağlarda başlayıp günümüze kadar gelmektedir. Hatta bazı kaynaklara göre biber tüketiminin 1700 yıl öncesine dayanıyor olma ihtimali var. Biber eskiden sadece yemeklere tat vermek için değil alternatif tıpta hastalara şifa vermek içinde kullanılıyormuş. Biber bazı hastalıklarda tedavi ediciyken bazı hastalıklara ise yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda biberin çok fazla çeşidi olduğu gibi bu farklı türdeki biberler sağlık açısından da farklı yararlar sunmaktadır.

Biberin faydaları konusuna hep beraber değinecek olursak:

-Biber içerisinde bulunan ısı artırımına yardımcı olan kapsaisin maddesi sayesinde burkulma veya spazm gibi durumlardan kaynaklı oluşan ağrıları çok kısa zamanda geçirebilir. Ağrıyan bölgeye biber yağı damlattığınız takdirde çok kısa bir zamanda ağrınızın geçtiğini görebilirsiniz.

-Dediğimiz gibi biberlerin farklı türleri ve farklı faydaları vardır. Fakat neredeyse bütün biberlerin ortak bir özelliği vardır oda karnosik asit içermeleridir. Biberin içerdiği bu asit hafızayı güçlendirmede çok önemli bir yere sahiptir.

-Biberin içerdiği karnosik asit beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını da sağlamaktadır.

-Kanser hastalıklarına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar özellikle beyaz biberin kanserde tedavi edici rolü olduğunu söylemektedir. Kanserin tedavisinde biber, kanserli hücreleri öldürme özelliğine sahiptir.

-Günümüzün en fazla karşılaşılan hastalıklarından biri migrendir. Özellikle yaşam koşullarının zorlaşması strese sebep olur ve streste zamanla migren olmamıza zemin hazırlayabilir. Katlanılamaz seviyeye gelen migren ağrılarına biber ile çözüm bulabilirsiniz. Ufak bir tencereye bir miktar kurutulmuş biber koyarak kaynatın. Kaynadığı sıra boynunuzu havlu ile örtün ve hafif tencere yaklaşarak buharı içinize çekin bu işlemi 15 dakika uygulayın. Fakat tencereye çok yaklaşmayın yüzünüz yanabilir.

-Biber çok etkili bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde bağışıklı sistemimizi kuvvetlendirir. Özellikle kış aylarında hastalıklara yakalanmamak için biber tüketmemiz çok önemlidir.

-Çok şiddetli öksürük krizlerine giriyorsanız ve buna bir türlü çözüm bulamıyorsanız biber size şifa olabilir. Bir miktar balın içine bir miktar biber tozu katarak tüketmeniz öksürüğün geçmesinde size yardımcı olacaktır.

-Biber kabızlık, mide bulantısı ve gaz gibi sindirim sistemi problemlerinde de ç etkili bir sebzedir. Sürekli tekrar eden ufak sindirim sistemi rahatsızlıklarınız varsa biber çayı kullanarak bu rahatsızlıklara özüm bulabilirsiniz.

-Sinüzit, bronşit ve astım gibi alt ve üst solunum yolu rahatsızlıklarınız varsa migren tedavisinde olduğu gibi buhar tedavisiyle şifa bulabilirsiniz.

-Vücudunuzda çok fazla sıvı varsa bu ciğerlerinizi ve kalbinizi kötü etkileyebilir. Bu konuda beyaz biber vücuttaki gereksiz miktardaki sıvının toplanmasını engelleyerek kalp ve ciğer sağlığımızı korur.

-Biber sadece iç organlarımız için değil cildimiz içinde önemlidir. Çünkü biber gözenekleri açar ve cildi temizler. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir.

-Biber göz sağlığımızı korumada önemli bir yere sahiptir. Biber ile göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Biberi severek tüketenler çok fazladır. Fakat kesinlikle biber tüketemeyenlerde vardır. Kesinlikle biber tüketemem diyenler biberin değişik eşitlerini deneyerek damak zevkine uygun olanını tüketmesi gerekir. Çünkü biberin vücudumuza sayısız faydası vardır. Biz yukarıda biberin bazı faydalarını sizlere belirttik. Fakat her biberin ayrı faydaları da olduğu için bunlara pek giremedik. Bu yüzden sık sık biber kullanmaya dikkat edin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor