MİDE AĞRISI

Süt mide ağrısına iyi gelir mi

Bilim insanları sütün mideye iyi gelip gelmediği konusunda yıllardır farklı görüşler öne sürmektedirler. Yıllardır hazımsızlık ve ülser sorunları ile boğuşan kişiler sütü iyi bir doğal tedavi ilacı görseler de bilim dünyasından bu konuda kafa karıştırıcı açıklamalar gelmeye devam etmektedir.

30 sene öncesine kadar sütün mide ağrılarını kestiği hatta doktorlarca hastalara tavsiye edildiği bir gerçektir. Bir çok kronik gastrit ve ülser hastası yıllarca mide ilaçlarını süt ile içmiş, mideleri kazınınca sütlü bisküvi ile mide asitlerini bastırmaya çalışmıştır.

Gerçek şu ki sütün mide asitlerini yatıştırıcı vardır ve mide ağrısı başlayınca bir iki yudum süt içmek bile ağrıyı hafifletecektir. Ama diğer bir gerçek ise bu rahatlamanın çok uzun sürmeyeceği, mide asitlerine karşı geçici bariyer fonksiyonu olan sütün sonraki dakikalarda midenin daha fazla asit üretmesine yol açacağıdır. Sütün gaz yaptığı zaten herkesçe bilinmektedir. Gaz yapan her besin de mideye olumsuz etki yapar. Bu şu demek oluyor, mide ağrıyınca süt içerseniz ağrı kesilir gibi olur, aradan biraz vakit geçince de geri döner.

Zamanında bilim insanları bu konuda bir deney yapmışlar. Hastaların midelerini tamamen boşattıktan sonra süt içirmişler ve mide asidi seviyelerini ölçmüşler. Mide asitlerinin arttığı görülmüş.

Bilim insanları deneylere devam ederek sütteki hangi maddenin asit salgısını artırdığını çözmeye çalışmış. Acaba yağsız süt veya kalsiyumu azaltılmış sütün zararı daha az mıdır diye denemişler, pek bir şey değişmemiş. Sütün her türlüsü benzer etki yapıyor. Araştırmalar sonucunda sütün asit salgısını artırma etkisinin içindeki kazeinin denilen bir madde ile ilişkili olabileceği düşünülmüş.

Bu tür araştırmalardan sonra mide ağrısı için süt tavsiye etmeyi bırakmış doktorlar. Hatta ülser hastaları ile bir deney yapmışlar. Bazı ülser hastalarına süt ağırlıklı besinler vermişler, diğerlerini de normal yiyecekler vermişler. Normal beslenen hastalar ülserden daha kolay kurtulmuşlar. Demek ki sütü bir mide ilacı gibi görmek doğru değil. Fakat bu sütün mide ağrısını 20 dakikalığına da olsa keseceği sonucunu değiştirmiyor.

Araştırmalar mideye sütün zararlı hale gelmesi için günde en az 4 bardak içilmesi gerektiğini göstermiş. Buradan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz; Mide ağrısı başlayınca bir bardak süt içebiliriz. Birkaç saat sonra yeniden ağrı başlarsa yeniden bir bardak süt içeriz. Böylece hem mide ağrısını kesmiş hem de sütü zararlı olacak seviyede almamış oluruz.

Aslında bu Prof.dr. İbrahim Saraçoğlunun tavsiye ettiği şeylerden biri.

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor