NE NEYE İYİ GELİR

Bamya neye iyi gelir

Kış aylarında tüketilmesi gereken besinlerin başında bamya gelir. Genelde yemeği yapıla hatta yemeği için özel tarifler bulunan bamyanın içerisinde yüksek miktarda lif vardır. İçerisinde bulunan K, C, A ve E vitaminleri sayesinde sağlımıza oldukça faydası olan bamyanın içerisine ayrıca yüksek miktarda magnezyum, demir, kalsiyum ve bakır bulunur. Aynı zamanda bamya için bir potasyum deposudur diyebiliriz. Bamya, içerdiği vitamin ve besin maddeleri sayesinde sağlığımıza azımsanmayacak derecede faydaları vardır.

Bamyanın faydaları hakkında bilgi verecek olursak:

-İçerisinde bulunan yüksek miktardaki lif sayesinde sindirim sistemini düzenler. Liflerin yardımıyla bağırsak hareketlerini artırır. Kilo vermede büyük ölçüde yardımı dokunur.

-Şeker hastalığına içerisinde bulunan yüksek miktardaki lif sayesinde iyi gelmektedir.

-Adeta bir folat deposu olan bamya kadınların hamile kalmasını kolaylaştırmaktadır. İçeriğindeki folat miktarının yüksek olması yüzünden doktorlar hamile kadınlara özellikle tavsiye etmektedir.

-Kan pıhtılaşması sorununuza içerisinde bulunan K vitamini sayesinde iyi gelmektedir.

-Bamya barındırdığı K vitamini sayesinde kemik sağlığı içinde çok önemlidir.

-Kronik astım rahatsızlığınız varsa bol miktarda bamya yemenizde fayda var. Çünkü yapılan araştırmalar bamyanın kronik astıma iyi geldiğini göstermiştir.

-Bamyanın bağırsak hareketlerini arttırdığını söylemiştik. Bu sayede kabızlık problemine iyi gelmektedir.

-Güneş ışınlarından kaynaklı hasarları giderir. Direk olarak güneş ışığından korur diyemeyiz fakat güneş ışınlarından oluşan rahatsızlıkları tedavi edicidir.

-İçerisinde bulunan besin maddeleri sayesinde kolon kanseri olma riskinizi azaltır.

-Obezite probleminiz varsa çiğ veya pişmiş bamyayı düzenli tükettiğiniz takdirde zayıflamada size yardımcı olduğunu göreceksiniz.

-Kolesterol seviyenizi dengeler.

-Cilt rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir.

-Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

-Yaşlanmaya bağlı görme sorunlarına yakalanma riskinizi en aza düşürür.

Sağlık açısından çok önemli olan bamyayı düzenli bir şekilde tüketirseniz faydalarından sizde yararlanmış olursunuz. Yukarıda belirttiğimiz gibi bamyanın sağlık açısından çok önemli faydaları vardır. özellikle bağırsak problemleri çekenler, bağışıklık sisteminde sorun olanlar veya kilo problemi olanlar bol miktarda bamya tüketmesi gerekir.

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor