BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Bağırsak rahatsızlıkları için hangi bölüme gidilmeli

Bazen karındaki sızılar tekrarlayıcı nitelikte olabiliyor. Bağırsak rahatsızlıkları için hangi bölüme gidilmeli konusuna değineceğim bu yazıda bazı bağırsak hastalıkları hakkında bilgi vereceğim.

En sık görülen bağırsak hastalıklarından iki tanesi Crohn hastalığı ve ülseratif kolittir. Bu hastalıklar ağrı, ishal kanama gibi şikayetlere neden olurlar ve kronik sayılabilecek hastalıklardır.

Bir de huzursuz bağırsak sendromu denilen ve diğer bağırsak sorunları ile kolayca karıştırılabilen bir rahatsızlık vardır. İshal ve kabızlık gibi aşina olduğumuz rahatsızlıklar da bağırsaklarla ilgilidir.

Gerçeği söylemek gerekirse bağırsak sorunlarımızı ihmal eden ve tedavisini geciktiren bir milletiz. Bunda “kolonoskopi” denilen görüntüleme yönteminin kulağa pek hoş gelmemesi ve bağırsak kaynaklı sorunların “idare edilebilir” şeklinde algılanmasıdır.

Bağırsak hastalıklarına hangi doktor bakar ?

“İdare edilebilir” düşüncesi veya kronik sorunlara günübirlik çözümler üretme mantığı uzun vadede duvara toslamamıza neden olmaktadır. Mesela kronik olarak kabızlık çeken birinin ömrünün sonlarında (50 li yaşlardan itibaren) bağırsak kanseri olma olasılığı yüksektir.

Kabızlık gibi basit bir sorunu bağırsak kanseri gibi ölümcül bir soruna dönüştüren maalesef biziz. Halbuki işin başında önlem alınsaydı hem daha rahat bir ömür sürerdik hem de sevdiklerimizden daha geç ayrılırdık.

Ecel ve yaşam Rabbimizin elindedir. Ama tedbir almak da bize düşer. Bağırsak hastalıkları için doktora gidildiğinde ille de “kolonoskopi” istenilecek değildir. Belki de hekiminiz ilaç bile vermeyecek beslenme önerileri ile tedavinizi sağlayacaktır. Gelelim  bağırsak rahatsızlıkları için hangi bölüme gidilmeli sorusunun cevabına.

Herhangi bir bağırsak hastalığınız var ise dahiliye yani iç hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.

İlgili Yazılar

Bağırsak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir ?

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedenler Nelerdir ?

Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler Nelerdir ?

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor