BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler

Bu yazımda bağırsakları yiyeceklerden bahsedeceğim. Ama kast ettiğim cır cır eden veya sadece bağırsakları yumuşatan yiyecekler değil. Bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayan, bağırsakları koruyan yiyeceklerden bahsediyorum. Bağırsağın en iyi ilacı probiyotik gıdalardır.

En faydalı probiyotik sebzeler

Lahana, pırasa, karnabahar gibi gıdaları birçoklarınız tercih etmiyor ya da lezzetli gelmiyor ancak emin olun en güçlü probiyotikler bu gıdalardır ve metabolizmanın düzenlenmesinde muazzam fayda sağladıklarını da söyleyebiliyoruz. Probiyotik eksikliği ne yazık ki mide şişkinliğine neden oluyor ve bu şişkinlikten bir an önce kurtulmak için tavsiye ettiğimiz gıdaları listelerinize almanız da sizlerin lehine olacaktır.

Sağlığın şifreleri bağırsaklarda gizli

Bağırsaklarımızın ürettiği birtakım yerel maddeler var ve bu maddeler bizim davranışlarımızı da belli oranda etkiliyor. Bağışıklık sisteminin yuvalandığı asıl alan kesinlikle bağırsaklardır ve bağırsak içerisindeki bakteri yapısının böylesine önemli bir görevi olduğunu da söyleyebiliyoruz. Probiyotik bakterilerin vücudumuz için faydalı olduğunu da iletmek gerekiyor. Bellek ve kalbi koruduğu da şaşırtıcı bir gerçek!

Konserveler bağırsaklara zararlıdır

Bir dönem çok fazla tavsiye edilen konserve gıdalar artık o kadar da masum değil! Sağlıklı bir şekilde hazırlandığı takdirde sorun yaşamıyorsunuz ancak mikropların yuva etmek için sahip olabilecekleri en uygun ortamlardan bir tanesi olan konserveler, saklama şeklinin yanlış olması ile birlikte tehlike saçmaya başlıyor. Bu konuda fazlasıyla dikkat etmeniz gerekiyor…

Protein tozu bağırsaklara zarar verir mi ?

Güven veren markaları tercih ettiğiniz takdirde protein tozunun sağlıksız olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Protein bakımından güçlü içeriklere sahip olan bu ürün peynir altı suyu ile birlikte toz haline getiriliyor ve yoğun protein deposu olarak özellikle sporculara sunuluyor ancak az önce de belirttiğimiz gibi güvendiğiniz markaları tercih etmeniz sizler için ok daha doğru olacaktır. Piyasada yer alan ve satışa sunulan protein tozlarının büyük bir kısmında protein miktarı ne yazık ki yetersiz ve sizler için de çok uygun görünmüyor.

Bağırsaklara iyi gelen başka bir şey daha

Kahkaha atmak insan sağlığına kesinlikle iyi geliyor ve depresyonu da belli oranda etkiliyor. Bazı büyük ülkelerde seans olarak düzenlendiği ve hatta kahkaha kulüplerinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bağırsak sağlığı insanın sinir sistemi ile ilgilidir. Moralsizlik ve stres bağırsakların çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle bağırsak sağlığı için bazen kahkaha atın, kahkaha atabileceğiniz kişilerle vakit geçirin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor