BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Bağırsak mantarına iyi gelen bitkiler

Bağırsak mantarına iyi gelen bitkiler nelerdir, bağırsaklarımızı korumak için neler yapabiliriz.

Öncelikle konuyu iki çerçevede değerlendirmek gerekir. Birincisi bağırsak mantarlarından korunmak için hangi bitkilerden yararlanılmalıdır, ikincisi ise bağırsak mantarı teşhisi konuldu ise nasıl bir bitkisel tedavi uygulanmalıdır.

Bağırsaklarda mantar üremesi, kişinin eskiden beri yanlış beslendiğinin ve bağırsaklarını ihmal ettiğinin bir işaretidir.

Bağırsak mantarı kişiye aniden bir yerlerden bulaşan bir şey değildir. Mantarın bağırsaklarda tutunabilmesi ve üreyebilmesi için gerekli koşulların hazırlanması gerekir.

Şöyle bir örnek vereyim: Bağırsakları sağlıklı bir kişi içinde bağırsak mantarları ile dolu bir solüsyonu içse, yani yarım kilo bağırsak mantarını mideye indirse, bu mantarlar yine de sindirim sisteminde tutunamaz, dışkı ile atılır giderdi.

Bağırsak mantarının vücutta tutunup üremesi için iki önemli şart vardır. Birincisi bağırsak içi mukozasının zarar görmesi, ikincisi ise bağırsaktaki yararlı bakteri nüfusunun çok azalması.

Yararlı bakteriler ürettikleri salgılarla ortamı asidik hale getirirler. Bu da asidik ortamda yaşayamayan mantarların hayatta kalamamasına sebep olur. Eğer yararlı bakteriler bağırsakta kalmamışsa, mantarların can güvenliği sağlanmış olur.

Ama bu mantarlar için yeterli değildir. Dışkı ile birlikte dışarı atılmamaları için bir de onlara tutunacak yer lazımdır. Bu da bağırsağın hasar görmüş mukozasıdır. Mukoza sağlam ise tutunamayıp dışarı atılırlar.

Bağırsak mantarları için gerekli iki şart yerine gelirse mukozaya yerleşen mantarlar ortamdaki besin kaynaklarından beslenip içine gizlendikleri deliği büyütürler ve ciddi bağırsak hasarlarına yol açarlar. Peki bunu önlemek için ne yapmalı ?

Elbette doğru şekilde beslenilmeli…

Bunun ilk adımı hazır gıdalardan uzak durmak, ikincisi ise evden yoğurdu eksik etmemek. Yoğurt bozulan bağırsak florasını düzenleyen en önemli gıdadır. Bağırsaklara zarar verenler ise asitli içecekler, kafeinli içecekler, alkol, işlenmiş gıdalar ve kızartmalardır.

Bağırsak mantarına iyi gelen bitkiler nelerdir

Şu an bu konuda tavsiye edilen em önemli bitki sarımsaktır. Sarımsak doğal bir antibiyotik olup bağırsaklardaki bakteri popülasyonunu dengeler, mantar ve parazitleri temizler. Düzenli olarak her gün bir diş sarımsağı yutarak bu etkiyi görebilirsiniz. Bununla birlikte sarımsağın da fazlası ters etki yapar. Yani antibiyotik etkisi nedeniyle yararlı bakterileri de öldürür. Bu nedenle ölçülü tüketmek gerekir.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor