BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Kıl kurdu için andazol nasıl kullanılır

İlköğretim çağı çocuklarında zaman zaman görülen kıl kurdu vakalarının kesin tedavisi için Andazol gibi parazit ilaçlarının kullanılması gerekir. Kıl kurdu yetişkinlerde de görülebilmektedir.

Kıl kurdunun tekrarlama olasılığını en aza indirmek için tedavinin tüm aile ve arkadaş çevresini kapsaması, ortamdaki giysi ve kumaşların yüksek sıcaklıkta yıkanması, evin gayet steril hale getirilmesi gerekir.

Andazol parazit ilacı sadece kıl kurdu için değil domuz tenyası, kist hidatik, kancalı kurt ve diğer bağırsak türleri için de kullanılmaktadır.

Bağırsakta parazit şüphesi olduğunda hastanın doktora danışmadan, teşhis koydurmadan Andazol parazit ilacını kullanması uygun değildir. Çünkü Andazol her parazit türü için farklı dozlarda kullanılır.

Kıl kurdu için andazol nasıl kullanılır

Bu ilacın etkin maddesi albendazoldür.

Yetişkinlerde kullanımı

Andazol 200 mg film tablet şeklinde satılmaktadır. Kıl kurdu şüphesi olan yetişkinler 2 adet 200 mg film tableti bir kerede (400 mg) alır. Hastanın durumuna göre doktor 21 gün sonra yeniden 400 mg Andazol alınmasını tavsiye edebilir.

Kancalı kurt ve Ascariasisde de doz aynı şekilde uygulanmaktadır.

Kullanımı 2 adet Andazol tabletin bir bardak su ile ağızdan alınması şeklindedir.

Çocuklarda kullanımı

2 yaşın altındaki çocuklarda tek doz 200 mg tablet alınır. Gerekirse 21 gün sonra yine bir doz 200 mg Andazol tablet alınır. Çocuklar için tabletin boyutu büyük gelebilir. Bu durumda tableti ezerek ve ya çiğneyerek su ile birlikte yutunuz.

2 yaşın üzerindeki çocuklar yetişkinlerle aynı dozu kullanır.

Kullanım püf noktaları

Tabletler yemeklerin hemen arkasından hasta tok iken alınmalıdır.

Böbreklerinde, karaciğerlerinde veya diğer organlarında kronik sorun olanlar bunu doktora söylemelidir. Alerji şüphesi olduğunda da doktora gidilmelidir.

Andazol bazı ilaçlarla ve vitaminlerle etkileşime girebilir. Bu nedenle doktorunuza kullandığınız ilaç ve vitaminleri söyleyiniz.

Andazolu açken alırsanız mide bulantısı yapabilir. Yemeğin hemen ardından veya yemekle birlikte alınız.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor