MİDE AĞRISI

Mide ağrısı sırta vurur mu

Mide ağrısı değişik şekillerde kendini gösterebilir. Bu yazımda mide ağrısı sırta vurur mu sorusunu cevaplandırmaya çalışacağım. Mide ağrıları zaman zaman yoklayan ve değişik şekillerde belirtiler veren ağrılardır. En çok da kalp ve böbrek hastalıklarından kaynaklı hastalıklar ile karıştırılabilirler.

Sırtta ağrı var ise bunun mide kaynaklı olması mümkündür. Ama bu tür ağrıların arkasında çok ciddi hastalıklar da olabilir. Sırta vuran ağrıların sebebi mide kanseri, pankreas kanseri veya böbrek hastalıkları gibi ciddi hastalıklar da olabilir, gastrit veya ülser gibi mide hastalıkları da olabilir veya sadece soğuk çarpması da olabilir.

Sırta vuran ağrının neden kaynaklandığı anca hastanede yapılacak tetkik ve n-muayeneden sonra belli olacaktır. Bir çok kişi mide ağrısı şikayetiyle hastaneye gidip kalp krizi geçirdiğini veya sırtım ağrıyor diye tetkik yaptırıp bunun ülsere bağlı olduğunu hastanede öğrenmiştir.

Sırt ağrısı neden kaynaklanmış olabilir ?

Ülser: Ülser ağrısı midede olsa da şiddetli durumlarda karın veya sırt bölgesine de bu tür ağrılar yansıma yapar. Ülserden daha hafif bir hastalık da benzer bir ağrıya neden olabilir.

Kalp Krizi: Kalp krizi geçirenler “üzerime öküz oturdu” şeklinde tarif ederler ağrıyı. Göğüs bölgesinde cereyan eden bu sıkıntı sırt bölgesine de yansıyabilir.

Soğuk Çarpması: Sıklıkla cereyanda kalmak, sırtın açıkta kalması sırt ağrısı yapar. Bazen bu endişelendirecek derecede şiddetli olabilir.

Böbrek Ağrıları: Böbrek ağrıları da sırta vurur ve gayet şiddetlidirler.

Mide veya Pankreas Kanseri: Sırt ağrısının kanser nedeniyle görülme ihtimali düşüktür denebilir. Çünkü toplumumuzda sırt ağrısı sıklıkla görülürken kanser vakaları daha azdır. Ve çoğu kanser türü 3.,4. evreye kadar ciddi bir belirti vermez. Eğer sırt ağrınız kanser kaynaklı ise ileri evrede kansersiniz ve ölüm riskiniz, yaşama ihtimalinizden yüksek demektir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor