MİDE AĞRISI

Bal mideye iyi gelirmi

Bal mideye iyi gelirmi, mide ağrısı çekenler balı nasıl tüketmeli ?

Bal birçok hastalığa şifa olan mucizevi bir besindir. Eskiden beri bal mide hastalıkları için de deva niyetine kullanılmaktadır.

Bu makalede bal mideye iyi gelirmi, yoksa balın mideye faydası plasebodan mı ibaret açıklık getirilecektir.

Öncelikle ifade etmek isterim ki mide hastalıkları kısa sürede oluşmamakta, yıllarca süren kötü beslenmenin sonucunda meydana gelmektedir. Bu nedenle uzun sürede oluşan bir sorunun, basit ve çabuk bir tedavi şekliyle halledilmesi pek mümkün değildir.

Gastrit, reflü ve ülser gibi tedavisi kolay olmayan mide sorunlarının tedavisi için beslenme koşullarının uygun hale getirilmesi gerekmektedir. (bkz. gastrit beslenme şekli)

Bal mideye iyi gelirmi

Bunun cevabı evet. Bal mideye iyi gelir. Ama uygun şekilde tüketilmek kaydıyla. Mide ağrılarına karşı balın en uygun tüketim şekli sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı bal yemek veya ılık suya bir çay kaşığı balı karıştırıp içmek gerekir.

Ekşi ve acı yiyecekler ile asitli içecekler ve kolalı içecekler mideye zarar vermektedir. Bunlar yerine gün içinde azar azar bal tüketmek mide asitlerini sakinleştirmekte ve dolayısıyla da mide içi tahribatı azaltmaktadır.

Balın ısıtılması veya sıcak su ile karıştırılması faydasını azaltmaktadır. Bu nedenle suya veya bitki çayına bal ilave edilecekse sıvının el yakmayacak derecede olması gerekmektedir.

Şifalı diye balı fazla tüketmek veya diyabet hastalarının bal yemesi zararlı olabilir. Balın yoğun şeker içerdiği ve fazla tüketildiğinde zararlı olacağı unutulmamaktadır.

Ani mide yanmaları patlak verdiğinde bir çay bardağı ılık süte bir tatlı kaşığı bal karıştırıp içmek, mide ağrısını dindiren en basit ama etkili yollardandır. Fakat bunun da aşırıya kaçılmaması gerekir.

Bal mideyi neden ağrıtır

Balın mideye faydalı olduğunu söyleyenler kadar balın mide ağrısına neden olduğunu söyleyenler de bulunmaktadır. Bal mide ağrısı yaparmı diyenlere de cevabım evet. Peki bal mideyi neden ağrıtır ?

Balı uygun şekilde tüketmemek veya bazı bal türlerini fazla yemek mide ağrısına sebep olur. Balın aroması ve ihtiva ettiği doğal şeker mide asitlerini meşgul etmekte ve böylece mide içindeki yaralar asitlerin yakıcı etkisinden bir nebze kurtulmaktadır.

Bal şifalı etkilerinin yanı sıra aslında hazmı da zor bir besindir. Bu nedenle küçük bebeklere verilmez. Bazı bal türleri ise çok kuvvetlidir ve fazla yendiği zaman mideyi gereğinden fazla zorlar. Kestane balı, deli bal, acı bal denilen türler böyledir. Arıların bal yapmak için topladığı bitki özleri balın muhteviyatını da belirler.

Sindirimi normal bala göre daha zor olan bu ballar bir tatlı kaşığı veya bir çorba kaşığından fazla yenilirse hazımsızlığa veya mide ağrılarına yol açabiliyor. Aynı şekilde kalitesiz balları fazla tüketmek de mide ağrısına sebep olabilir.

Balın mide ağrısına neden olmasının bir sebebi de bazı bünyelerin bala alerji duymasıdır. Bunların haricinde bal mideyi ağrıtmayan şifalı bir besindir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor