MİDE AĞRISI

Famodin aç mı tok mu kullanılır ?

Famodin mide sıvısının yakıcılığını düşürmek suretiyle mide ağrılarını geçiren ve bir çok mide rahatsızlığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Famodin’i prospetüsünde belirtilen şekilde kullanırsanız hem ilaçtan maksimum faydayı sağlarsınız hem de yan etkisini daha düşük hissedersiniz.

Famodin aç mı tok mu kullanılır ?

Famodin kullanmadan önce kendinizi aç veya tok hissetmeniz çok önemli değildir. Önemli olan Famodin’i yemeklerle birlikte veya yemeğin hemen ardından almamanızdır.

Bazı ilaçları aç iken almak gerekir. Çünkü aç iken ilaç boş mideye girer ve emilimi maksimum oranda olur. Bazı ilaçları ise midede besin varken almak gerekir çünkü çoğu ilaç boş mideye alınırsa mideye zarar verir, midede yara olmasına sebep olur.

Famodin kullanırken dikkat edilecek husus ise Famodin’i öğüne denk getirmemektir. Eğer Famodin’i yemek ile birlikte alırsanız, veya yemeğin hemen arkasından alırsanız emilimi düşük olur, dolayısıyla yeterince faydalanamazsınız.

Eğer Famodin’i yemeğin hemen öncesinde alırsanız midede asitli sıvı salgılanmasını azaltacağından, yediklerinizi sindirmekte zorlanırsınız. Bu da hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkilerin daha şiddetli görülmesine neden olur.

Bu nedenle Famodin’i yemekten en az 1 saat fark olacak şekilde almak gerekir. (Yemekten önce veya sonra fark etmez.

Famodin nasıl kullanılır ?

Duedenal ülser ve gastrit ülser ciddi mide rahatsızlıklarıdır. Bu hastalıkların tedavisinde Famodin doktorun önerisine göre 4-8 hafta arasında günde 1 kapsül (40 mg) kullanılır. Günde 1 kere 40 mg’lik kapsülü gece yatmadan önce kullanabilirsiniz.

Eğer tedavi bu sürelerde sonlanmaz ise devam tedavisi için günde 1 kere 20 mg’lik kapsül alınır. Onu da gece yamadan önce alabilirsiniz. (Aç-tok olmanızın bir önemi yok, akşam yemeğinin üzerinden biraz vakit geçmelidir.)

Eğer Famodin’i reflü için kullanıyorsanız, hafif reflü için sabah 20 mg ve akşam 20 mg olmak üzere günde iki kere 20 mg (toplam 40 mg) kullanırsınız.

Sabah alacağınız dozu, kahvaltıyı 8’de, öğle yemeği 13’te yiyorsanız saat 10-11 gibi alırsınız. Akşam dozunu ise gece yatmadan önce alırsınız.

Ağır reflü geçiriyorsanız ise dozlar sabah ve akşam 40’ar mg’dir. Reflü tedavisi için Famodin 6-12 hafta süre ile kullanılır.

Zollinger-Ellison Sendromu ve multipl endokrin adenomalar gibi patolojik aşırı salgılama halleri için Famodin kullanıyorsanız 6 saatte bir 20 mg (eğer sorun şiddetli ise doktur dozu artırabilir) kullanılır . Bu durumda öğünlere den getirmeyecek, arada 1-2 saat olacak şekilde ayarlanmalıdır.

İlgili yazılar:

Mide ağrısına iyi gelen içecekler

Mide ağrısına iyi gelen egzersizler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
biliyor