MİDE AĞRISI

Famodin mide koruyucu mu ?

Birçok ilacın mideye zararı bulunmaktadır. Bu nedenle uzun süreli ilaç kullanılacaksa doktor hastaya ayrıca mide koruyucu ilaç da reçete etmektedir.

Mide koruyucu ilaçlar, midesinde hassasiyet olan veya başlangıç seviyesinde reflü ve gastrit şikayetleri olan kişilerde, rahatsızlıklarının ilerlememesi açısından işe yaramaktadır.

Mide koruyucu nedir ?

Mide koruyucu, mide salgılarını azaltmak suretiyle, midenin asitli sıvısının mide iç yüzeyini tahriş etmesini, yara açmasını veya mevcut yüzeysel yaraların daha da derinleşmesini önleyen, mideyi koruyan ilaçlardır.

Başlıca mide koruyucu ilaçlar proton pompa inhibitörü grubu mide asidi azaltıcı ilaçlardır. Proton pompa inhibitörleri mide paryetal hücresindeki hidrojen/potasyum ATPaz enzim sistemini geridönüşümsüz bloke ederek etki göstermekte ve %99 varan oranda asit sekresyonunu engellemektedir.

Proton pompa inhibitörü grubu mide koruyucu ilaçlar H2 reseptör antagonistlerine göre çok daha iyi sonuç sağlamaktadırlar.

Famodin mide koruyucu mu ?

Famodin, etken maddesi famotidin olan ve mide asitlerinin salınmasını baskılamak suretiyle reflü ve gastrit şikayetlerini azaltan bir ilaçtır.

Famodin H2 reseptör antagonistleri grubu ilaçlardan olup mide asitlerini azaltmada proton pompa inhibitörü grubu ilaçlara göre daha az etkilidir. Bununla birlikte Famodin’i de mide koruyucu ilaçlar arasında saymak mümkündür, çünkü mide koruyucu olarak da kullanılmaktadır.

Bir hastaya mide koruyucu olarak Famodin mi yoksa proton pompa inhibitörü grubu bir ilaç mı reçete edileceği hastanın durumuna göre doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bir husustur.

Çünkü mide asitlerini %99’a varan oranda azaltmak da hazımsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, kabızlık veya başka sindirim problemlerine yol açabilmektedir.

Eğer hastanın mide ile ilgili şikayetleri hafif ise doktor proton pompa inhibitörü grubu bir ilaç yerine Famodin gibi H2 reseptör antagonistleri grubuna dahil olan bir ilaç reçete etmeyi tercih edebilir.

Mide koruyucu mideyi tedavi eder mi ?

Mide ilaçlarıyla alakalı şöyle bir durum vardır:

Mide rahatsızlıkları genellikle devamlılık arz eder ve bu nedenle de mide ilaçları sürekli kullanılır. Bu süreçte midesinde ağrı hissetmeyen kişi rahatsızlığım geçti zannedip mide ilacını keserse ağrılar yeniden başlayabilir.

Yani mide koruyu ilaçlar mide asitlerini azalttığı için kullanıldığı müddetçe işe yarar, kullanmayı kesince hasta eski durumuna geri dönebilir.

Bununla birlikte mide koruyucu ilaçlar, mide salgılarını azalttığı için midedeki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Yani mideyi tedavi edici özellikleri de vardır.

Mide koruyucu reflüye iyi gelir mi ?

Mide koruyucu midedeki gastrite, ülsere iyi geldiği gibi reflüye de iyi gelmektedir.

Mide koruyucu ilaçlar ne zaman içilir ?

Mide koruyucu ilaçlar öğünlerden farklı bir zamanda kullanılır. Her bir ilacın kullanım zamanı ve dozu farklı olabilmekte olup ilacın prospektüsünde yazan bilgilere göre hareket etmek yararlı olacaktır.

İLGİLİ YAZILAR:

Famodin aç mı tok mu kullanılır ?

Mide koruyucu ilaçlar

Famodin reçetesiz satılır mı ?

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor