NE NEYE İYİ GELİR

Kas ağrısına ne iyi gelir

Kas ağrısı çoğumuzun yaşadığı bir sorundur. Kas ağrısına ne iyi gelir, evde bu konuda neler yapılabilir ?

Darbeye bağlı kas ağrılarında ağrı bölgesine buz torbası koymak sadece ağrıyı dindirmez aynı zamanda iltihabı da azaltır. Buzu sürekli temas ettirmek yanığa neden olacağından buzu torbaya koyarak ve ara sıra deri üzerinden kaldırarak uygulanmalıdır.

Kas ağrısı soğuk çarpması gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa kasları gevşetmek için ılık duş veya küveti sıcak su ile doldurup içine girmek faydalı olacaktır. Sıcak su dolu küvete bir bardak epsom tuzu eklerseniz daha etkili sonuç alırsınız.

Bazı meyvelerin ağrı kesici özellikleri vardır. Baş ağrılarında, kas ağrılarında vişne yemek ağrının şiddetini azaltıyor. Vişne antioksidan içermesi ve iltihap önleyici özelliği bulunması nedeniyle ağrı tedavisinde kullanılan bir meyvedir. Ağrıyan yeri rahatlatmak için yapılan egzersiz hareketlerinden sonra 1,5 su bardağı miktarı vişne veya şeker katılmamış vişne suyu yeterli olacaktır.

Kas ağrısını geçirmek için zerdaçaldan da yararlanabilirsiniz. Bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal ekleyip kısık ateşte ısıtın ve günde iki kez için.

Zerdeçalı ağrı kesici krem olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için eşit miktarda limonlu rendelenmiş zerdeçal ile tuzu lapa kıvama getirin. Ağrıyan kaslara uygulayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Ağrı gidene kadar bu tedaviyi günde iki kez yapmaya devam edin.

Zencefil de ağrıyı kesen bitkilerdendir, kan dolaşımını düzenlediği gibi iltihapları da önleyici etkisi bulunmaktadır. Zencefili ister bal ile karıştırarak, isterse de çay halinde tüketebilirsiniz.

Zencefil çayı yapımı için taze zencefilden küçük bir parça kesip yarim litre kadar suda 8-10 dakika kaynatmanız yeterli. Bal ile tatlandırıp içebilirsiniz. Kas ağrısını geçirmek için günde 3 bardak içilmelidir.

Kas ağrısını geçirmek için elma sirkesi de kullanılır. Ilık suya elma sirkesi ekleyip 15 dakika ağrıyan yeri suda bekletmelisiniz. Elma sirkesini bal ile tatlandırıp 1 hafta boyunca içerseniz de ağrıyı dindirmeye yardımcı olur.

Ve son olarak laktik asit kaynaklı kas ağrıları için muz öneriyorum. Yorucu bir antrenman veya ev işleri sonrasında kaslarda biriken laktik asitleri dağıtmak, kas ağrılarını azaltmak ve rahatlamak için bol miktarda potasyum içeren muzu yemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor