BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Basura iyi gelen kremler

Basur veya hemoroid olarak bilinen hastalık yaygın bir bağırsak hastalığıdır. Basur olan bölge şişer, kanama ve ağrı yapar. Basur için satılan kremler bu hastalığı tamamen iyileştirmez, şikayetleri hafifletir.

Piyasada satılan basur kremlerini ve ne şekilde kullanıldıklarını burada bulabilirsiniz.

Basura iyi gelen kremler

Pruzon

pruzon

Bu krem yüzde 1 meyan kökü özütü, yüzde 4 kalamin, yüzde 1 çay ağacı yağı+ TTO, yüzde 5 çinko oksit ve taşıyıcı dolgu maddesi olarak da vazelin ve lanolin içerir.

Meyan kökü özütü ödem gidericidir, kalamin ise yara iyileştiricidir. Çinko oksit pişiklerde de kullanılan cilt yatıştırıcıdır. TTO ise antibakteriyel bir maddedir. Bu kremin pek bir yan etkisi yoktur.

Kullanımı: Sorunlu bölgede ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürülmelidir.İlk 3 gün günde 2 defa,sonraki 3 gün günde bir defa kullanmak yeterlidir.Kaşıntının tekrarlaması halinde doz yenilenebilir.

Proctolog Anal Krem

proctolog-krem

Bu basur kreminin etkin maddeleri Ruskogenin ve Trimebutin dir. Gebelikte çok gerekmedikçe kullanılmaması önerilir. Alerji veya yan etki görülme ihtimali vardır. Pfizer in ürettiği bir kremdir.

Kullanımı:Günde bir iki kere makat bölgesine sürülür.

Anestol Pomat

anestol

Bu genel olarak, yanık çatlak ve kaşıntılara karşı kullanılan bir kremdir. İçeriğinde paraben bulunur. Etken maddesi Lidokain’dir.

Kullanımı: Günde bir veya birkaç kere kullanılabilir.

Kortos Anal Krem

kortos-krem

Kortizon içeriklidir ve basura karşı etkilidir. Bununla birlikte ihtiva ettiği kortizon nedeniyle uzun süreli kullanılması tavsiye edilmez.

Kullanımı: Doktor talimatına göre kullanılır.

Hedensa Anal Krem

hedensa

Etken maddesi Monoklorkarvakrol olup anal fissür yani makat çatlakları için kullanılır.

Kullanımı: Tüpün ucundaki kapak çıkarıldıktan sonra, kapağın vidalı bölümü tüpe takılır ve iyice sıkılarak tüp delinir. Hasta bölge tuvaletten sonra iyice yıkanıp kurulanarak günde 3 defa merhem sürülür. Anüs çevresi ve içine merhem tatbiki için ambalaj içindeki kanül tüpe takılır ve anüse sokulduktan sonra merhem sıkılır. Tüp daima kapalı tutulmalı ve kanülün dışı temizlenmelidir.

Procto Glivenol Anal Krem

procto-glyvenol-krem

Etkin madde olarak yüzde 5 oranında tribenosid” ve yüzde  oranında lidokain hidroklorür içerir. İç ve dış basur için kullanılır.  Tribenosid, küçük kan damarlarındaki iltihaplanmanın ve ağrıya neden olan maddelerin oluşmasının engellenmesinde bölgesel etki gösterir. Diğer etkin madde olan lidokain ise hemoroidlerden kaynaklanan kaşıntı, acı ve ağrının hızla hafiflemesini sağlayan bir lokal anesteziktir.

Kullanımı: Sabah ve akşam kullanılır. Doz daha sonra günde bir kereye düşürülür.

Hemoralgine Anal Krem

İçeriğinde Klorheksidin hidroklorür, mentol. 0.80 g, alüminyum hidroksi asetat, efedrin hidroklorür, tetrakain hidroklorür , bazik bizmut galat , çinko oksit ve ekspiyan bulunur. Anal fissür ve basur için kullanılır.

Kullanımı: Günde birkaç kere kullanılır.

Kara Merhem

ihtiyol-pomad-kara-merhem

Halk arasında kara merhem olarak bilinen ve basurdan çıbana dek her türlü iltihaplı yaranın tedavisinde kullanılan kremin asıl adı İhtiyol Pomad ‘dır.

İçeriği büyük ölçüde vazelin ve daha az miktarlarda İhtiyol ve lanolin’dir. Ağrı kesici özelliği vardır.

Kullanımı: Rahatsızlığın bulunduğu bölge, yıkanıp kurutulduktan sonra günde iki defa yara üzerine sürülüp gazlı bezle kapatılır.Hava almasına engel olmamak için sıkı bandaj kullanılmamalıdır.İltihap akmaya başladıktan sonra birkaç gün daha günde bir defa İhtiyol Pomad sürülmeye devam edilir.Enfekte bölge sıkılarak ya da bastırarak iltihabı çıkarmaya çalışılmamalıdır.

Basura iyi gelen kremleri derlemeye çalıştım, en iyi basur kremi hastalığınıza en uygun olanıdır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor